Szukaj na tym blogu

Systemy operacyjne

Zadania:

Zagadnienia:

  • system operacyjny
  • systemy operacyjne (w tym serwerowe) Windows, Linux
  • systemy plików (np. FAT, NTFS)
  • programy narzędziowe (np. do skanowania, kompresji, defragmentacji)
  • role serwerów (np. DHCP, DNS, SMTP, FTP, WWW)

System operacyjny to zbiór programów zarządzających pracą komputera.

Jednym z zadań systemu operacyjnego jest przydział pamięci działającym programom. System operacyjny przydziela zadaniom czas pracy procesora.

Na jednym dysku twardym mogą być zainstalowane różne systemy operacyjne. Niezbędne do uruchomienia komputera i załadowania systemu operacyjnego są procesor i pamięć operacyjna.

System plików NTFS przechowuje informację o rozmiarze, dacie utworzenia i modyfikacji pliku oraz o ścieżce dostępu do pliku. Umożliwia administratorowi nadawanie pojedynczym użytkownikom lub grupom użytkowników praw dostępu do plików i katalogów oraz zapisanie pojedynczego pliku o rozmiarze powyżej 4 GB.

Aby zmniejszyć rozmiar przechowywanych danych, stosuje się programy do kompresji.

Defragmentacja to porządkowanie danych na dysku.

Dynamicznym przydzielaniem numerów IP w sieci zajmuje się serwer DHCP. Serwer DNS tłumaczy adres IP na adres domenowy i odwrotnie. Protokół HTTPS jest szyfrowaną wersją protokołu http. FTP - serwer plików. SMTP - serwer pocztowy. WWW - serwer stron internetowych.

Uwaga: Uczeń może wybrać na egzaminie maturalnym system operacyjny określony w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w danym roku szkolnym.

Przypisy

  1. https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2015/arkusze/
  2. https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Materialy/Zbiory_zadan/Matura_Zbi%C3%B3r_zada%C5%84_Informatyka.pdf#page=83
  3. https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Informatory/2015/Informatyka.pdf
  4. https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-starej-formule/arkusze/